Ana dili yortusu için

1322478361_dili-gagauz 2013 yıldan beeri Gagauziyada kutlanêr Ana dili günü. Bu yortuyu Halk Topluşu kararladı kutlamaa çiçek ayının 27-dä, açan kutlanêr Ay-Boba Mihail Çakirin duma günü. Taa ileri Gagauz yazısı günü bakılardı orak ayının 30-da, açan Moldova SSR kuvetleri kablettilär karar gagauz dilinin kiril temelli alfabeti için.

Kimisi benmeer, ani Ay-Bobanın duma gününü hem Ana dili yortularını topladılar, kimisi sä deer, ani taa ii bu yortuyu kutlamaa ilkyazın, açan uşaklar taa üürenerlär. İki tarafın da kendi dooruluu var. Ama bän isteerim bakalım, neçin çiçek ayının 27 ayırıldı.

Arhiv dokumentleri söleer, ani Çadırda daskal Mihail Vasilyeviçin oolu Mihail duudu 1861 yılın çiçek ayının 27-dä. Ozamannar kullanılardı yulian kalendarı, da o dataya bizim, grirorian, kalendarımıza geçirdiynän, çıkêr hederlez ayının 9. Başka kişilerin dä duma hem ölüm günneri butakım esaplanêr, ama bizdä angı gün yazılmışsa, o kalmış. Bir istorää sorsanız, o, elbetki, yannışlık var, deyecek. Ne yapmaa? Hederlez ayının 9 Enseyiş günü kutlanêr, onunnan da karıştırmaa başka yortuları istämeyeceklär. Te düşünün, ne yapmaa.

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: